STILISTE VAI ŠUVĒJA AR STILISTA IZGLĪTĪBU?  

Magdalēna Tiltiņa ir Style Academy studente –  topošā vizuālā tēla stiliste. Iestājās studēt ar domu, ka spēs palīdzēt cilvēkam “smuki saģērbties”, bet nejauši iepeldēja daudz dziļākos ūdeņos.. Kā viņa pati saka, viņa aplauzās, viņas priekštati sagruva, bet par to ļoti priecājas, jo tas deva iespēju iet jaunu ceļu.

Kāpēc Tu pieņēmi tādu lēmumu sākt mācīties par vizuālā tēla stilistu?

Tā bija likumsakarība. Patiesībā es negribēju mācīties par stilistu, bet gribēju iegūt sev papildu zināšanas apģērbu izgatavošanai. Es vēlējos, lai katram klientam spētu ieteikt viņam atbilstošo apģērba konstrukciju, balstoties uz viņa individuālajām proporcijām un auguma īpašībām. Man vienkārši trūka šo zināšanu. Protams sāku meklēt internetā, kur vispār iespējams ko tādu apgūt. Uzgāju, ka šī specifiskā un individuālā sadaļa ir tieši Style Academy Create in Riga zem vizuālā tēla stilista izglītības programmas.  Man protams nepatika, ka ir apmācību bloki par meikapu, matiem un visu ko citu. Nodomāju: labi, lai nu tā būtu. Papildu zināšanas man nekaitē un apmācību programmā nav nekā tāda, kas nenoderētu man pašai. Šobrīd tas izvērsies tā, ka nejauši esmu nokļuvusi tādā profesijā, kura mani aizrauj. Šī ir tā profesija, kurā es sevi redzu vairāk, nekā no rīta līdz vakaram sēžam pie šujmašīnas.

IR LABI ATRAST SAVU NIŠU VAI LIETU, AR KURU JŪTIES HARMONIJĀ  UN NEJŪTIES NOSKRĒJIES, DEPRESĪVS UN NELAIMĪGS. ŠOBRĪD IR TĀ, KA ŠEIT ES JŪTOS LABI, UN TAS MANI PRIECĒ.

                                                                   

 Ļoti svarīgi, lai iekšā būtu tā harmonija. Vai šuvējas nodarbošanos Tu gribi pavisam nolikt malā vai ir doma turpināt arī pēc stilista profesijas apguves?

Sākumā es plānoju, ka būšu šuvēja ar stilista profesiju. Pie šuvējas vari doties uzšūt apģērbu, bet pie manis varēs atnākt un saņemt pamatotu konsultāciju. Bet šī skola man deva atbildes uz lietām un situācijām, kuras man iepriekš bija neskaidras. Vienmēr vēlējos rast atbildes, bet nezināju kur. Stilista profesijā mani piesaista tas, ka varam strādāt ar gatavām lietām, ko atrodam tepat veikalos. Tas nozīmē, ka man nebūs visu laiku jāsēž pie savas mašīnas. Es jau esmu sākusi no viņas attālināties. Līdz ar to Style Academy man ir parādījusi iespēju strādāt ar galvu, jeb kā veidot pakalpojumus nevis strādāt tikai ar vienu izstrādājumu.

Kad esi iepazinusies ar stilista profesiju, kāds Tev ir iespaids? Tavas cerības un realitāte?

Ļoti sarežģīta un ārkārtīgi plaša profesija. Sākotnēji gāju ar domu: stilists saģērbj glīti cilvekus, nu un? Stilists kā profesija man bija sveša un manas iedomas par to, ko stilists dara, protams nāca no mēdijiem. Viņš izveido apģērba komplektus, maina cilvēka izskatu vai sagatavo to kādam pasākumam. Tas, ko es negaidīju uzzināt bija informācija, ko mēs katru dienu iznesam ar sava apģērbu un aksesuāriem. Dažādu krāsu, printu, aksesuāru kombinācijas nes informāciju, par kuru pat neaizdomājamies. Es biju ļoti gandarīta, ka šo vizuālo valodu varēju apgūt Style Academy. Pirmām kārtām jau tāpēc, ka varēju izanalizēt pati sevi.

Sanāk, ka aisberga lielākā daļa bija paslēpta ūdenī... Ko Tu sagaidi pēc kursa beigšanas? Kāda ir Tava nākotnes vīzija?

Kad sāku mācīties, jutos ļoti nedroša. Ar katru jauno lekciju palieku arvien drošāka. Apgūstamās informācijas apjoms ir liels, bet šobrīd satiekot cilvēkus, man ir atbildes, ko viņiem sniegt. Kursu vēlos beigt ar pārliecību, ka būšu laba speciāliste un nevis tādēļ, ka man tas ierakstīts diplomā, bet tādēļ, ka spēšu sniegt rezultātus. Protams, ka stilista izglītība ir mācīšanās mūža garumā, bet tā ir vēl viena lieta, kas mani ļoti simpatizē. 

Vai Tev jau ir sapņu vieta, kur Tu gribētu strādāt pēc studijām?

Konkrētas vietas īsti nav. Ir vairāki virzieni uz kurieni galva tiecas, kas ir neliela problēma, jo tomēr jāizšķir galvenais. Protams domāju kā veidot savu klientūru. Labā ziņa ir tā, ka darbs būs. Varēšu sniegt individuālas konsultācijas, veidot koncepciju svinīgiem pasākumiem un tos noformēt, utt. Manuprāt mums Latvijā ir daudz talantīgu mākslinieku un dizaineru, kuriem nepieciešams kāds, kas izveidotu viņa produkta konepciju vai sasaistītu tos ar mērķauditoriju. Vizuālā valoda ir ārkārtīgi svarīga it sevišķi tagad, kad dzīvojam laikā, kad esam ieskauti dažādās vizualizācijās sociālajos tīklos un mēdijos.

                                                                                    

Kā tu domā, kurš Tevi aizrāva ar modi?

Tā laikam bija dabīga interese. Visticamāk tas sākās ar maniem rokdarbiem jau ļoti sen atpakaļ, kas pēc tam pārvērtās par studijām Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, un vēl pēc tam Latvijas Mākslas akadēmijā Modes mākslā. Apģērbu es saskatīju kā vēl vienu māksliniecisku izpausmi un vēljoprojām tā uzskatu.

Mani interesēja ielu mode. Vismīļākā man bija japāņu ielu mode, kuru apskatot jutos, ka nokļūstu pavisam citā pasaulē. Mani interesē arī dažādas subkultūrās, reizēm jo dīvainākas atrodu, jo labāk. Aiz vistīrākās ziņkāres ievācu informāciju. Uzskatu, ka modes vēsture ir ļoti svarīga un vēljoprojām to apgūstu arī pašmācībā. Protams palīdz arī internets un sekošana dažādiem māksliniekiem instagram, Facebook un Pinterest. Pēc tam tā informācija kur nosēžas.  

Pati arī pamēģināji sevi kādā subkultūrā?

Es kādreiz piedalījos dažādos Cosplay pasākumos. Tas protams prasīja kreatīvu pieju kostīmu izgatavošanā, jo gatavu apģērbu nebija. Uz īsu brīdi pamēģināju arī kādu no japāņu ielas stiliem. Es pati lielākoties atgādinu novienkāršotu gotu. Mīlu nēsāt dažādu stilu atribūtiku. Es gan teiktu, ka subkultūras nav īsti tas ko vienkārši pamēģina. Katrai subkultūrai ir savs stāsts un vēsture no kurienes tā radusies, kuru nepieciešams apgūt, ja strādāsi ar šo stilu elementiem.

                     

Kā Tu domā, cik pieprasīta ir stilista profesija mūsdienās?

Es domāju, ka ir pieprasīta. Ja kādreiz galvā iešāvušies jautājumu: Ko šodien vilkt uz semināru?, Kā noformēt dzimšanas dienas ballīti? utt. Stilists spētu sniegt atbildes uz šiem jautājumiem. Ja runājam tikai par apģērbu, tad tas protams paliek sarežģītāk. Varbūt izklausīsies dīvaini, bet apģērbs tomēr ir ļoti intīma lieta. Tas mūs pasargā, dod dažādas emocijas, arī pieredzi un es varu saprast kādēļ cilvēks nevēlas nevienu ielaist savā skapī uz pārmaiņām. Bet es domāju, ka stilisti aktualizēsies arvien vairāk, bet tieši tie, kuri spēs tulkot šo apģērba valodu. Tā ir tā fantastiskā lieta, ko apgūstam.

Kā Tu domā, kādas iespējas ir Latvijā? Cik liela ir tā konkurence?

Latvijā ir brīvas nišas, tās vienkārši vajag atrast. Kā stiliste neesmu bijusi darba tirgū tādēļ man par to grūti spriest. Pagaidām esmu piedalījusies dažādos prakses darbos un varu teikt, ka ir kur strādāt. Katrā ziņā zinu to, ka katra darba vieta ir jāizcīna. Ja darīsi, būs.  

Vai ir domas braukt uz ārzemēm?

Neesmu domājusi par ārzemēm. Savā valstī strādāt vienkāršāk, jo aizbraucot uz svešu zemi, vienmēr kontakti jābūvē no jauna. Pie tam, ja vēlies strādāt kā stilists kādā citā valstī, ir jāiepazīst cilvēku mentalitāte, kultūra, resursi, viņu ikdienas rituāli utt. Kas strādās Latvijā noteikti nenostrādās Anglijā.

Kāds Tev ir novēlējums topošiem vizuālā tēla stilistiem?

Mūsu darbs ir nepārtraukta saskarsme ar cilvēkiem, kas bieži vien var beigties ar kādu nepatīkamu pēcgaršu. Neviens nevēlas ielaist svešu cilveku savā privātajā zonā un kur nu vēl klausīties, kas viņam tagad jāvelk vai jādara. Tas ir normāli!  Līdz ar to ir vērts atcerēties, ka arī pats esi cilvēks un par sevi ir jārūpējas tikpat labi, kā par savu topošo klientu.

Vispirms izprast sevi. Strādājot radīsies dažādas situācijas, stress, steiga. Visu var atrisināt. Style Academy Jums iemācīs kā noturēt vēsu prātu un viss izdosies !

 Liels Tev paldies. Veiksmīgi pabeigt mācības, piepildīt savus mērķus un sapni! <3  

Kontakti